Viete, čo je Intel Optane?

Intel Optane je novinka od spoločnosti Intel (momentálne sa jedná o bezkonkurenčné riešenie na trhu), ktorá sa reálne začala montovať do počítačov a notebookov aj napriek tomu, že na svete je už cca 2 roky. Ak potrebujete zrýchliť počítače a notebooky s klasickým HDD a priblížiť sa rýchlosťou k SSD diskom, je toto riešenie pre vás. To všetko pri zachovaní kapacity pôvodného HDD (500GB – 2TB).

Intel® Optane™ Technology

Druhým riešením je využiť prednosti SSD diskov. Aj napriek tomu, že ceny klesajú, väčší ako 256GB SSD stojí stále dosť veľa peňazí. Kombinácia Intel Optane a klasického platňového HDD okrem toho výrazne prekonáva rýchlosťou z minulosti známe tzv. SSHD hybridné disky. Technológia podporuje operačný systém Windows 10 (64-bitová verzia) a siedmu alebo novšiu generácii čipov Intel Core. Na starších sa žiaľ nedá použiť.

Princíp fungovania Intel Optane

Pamäť cache L1 / 2/3 je na rovnakom čipe ako procesor. Ponúka preto rýchlejší prístup k dátam než pevný disk. Avšak miestna pamäť cache má tiež obmedzenú kapacitu, a práve tu prichádza na scénu pamäť Intel Optane .

Intel Optane

Jedná sa vlastne o pamäťový modul vyrobený na prevratnej technológii 3D Xpoint, ktorá slúži ako rýchla vyrovnávacia pamäť -funguje na princípe učenia, teda urýchľuje najviac používané aplikácie + hry a samozrejme operačný systém.

Za relatívne nízku cenu sa do notebooku, či stolového počítača vloží do M.2 slotu pamäťový modul Intel Optane. Ten sleduje a vopred načíta a urýchľuje často používané súbory a aplikácie. Odozvy načítania aplikácií a programov sa jej používaním výrazne znižujú a súbory sa načítajú podstatne rýchlejšie. Pamäť Intel Optane sa líši od tradičnej (nestálej) operačnej pamäte (RAM), ktorá po vypnutí počítača uloží svoje dáta späť do úložiska. Pretože je pamäť Intel Optane stála, sú dáta na nej pripravené na použitie aj po vypnutí počítača.

Pamäť Optane zabezpečí teda rýchlejšie spustenie, resp. odozvu pri použití rádovo v desiatkach percent. Pokiaľ danú aplikáciu prestanete používať, miesto v Intel Optane pamäti sa uvoľní pre ďalšie využívané aplikácie.

V ponuke sa vyskytujú moduly v prevedení 16GB aj 32GB, z porovnania nižšie je vidieť, že 32GB verzia je oveľa rýchlejšia.

16GB Intel® Optane Memory PCIe M.2 80mm

Kapacita: 16 GB
Formát diskov: M.2 22 x 80mm
Rozhranie: PCIe NVMe 3.0 x2
Štruktúra pamäte: 3D Xpoint
Rýchlosť čítania: 900 MB / s
Rýchlosť zápisu: 145 MB / s
Náhodné čítanie: 190000 IOPS
Náhodný zápis: 35000 IOPS
Latencia pri čítaní: 8 mikrosekúnd
Latencia pri zápise: 30 mikrosekúnd

Aktuálna cena: 38 EUR s DPH

32GB Intel® Optane Memory PCIe M.2 80mm

Kapacita: 32 GB
Formát disku: M.2 22 x 80mm
Rozhranie: PCIe NVMe 3.0 x2
Štruktúra pamäte: 3D XpointV
Rýchlosť čítania: 1350 MB / s
Rýchlosť zápisu: 290 MB / s
Náhodné čítanie: 240000 IOPS
Náhodný zápis: 65000 IOPS
Latencia pri čítaní: 7 mikrosekúnd
Latencia pri zápise: 18 mikrosekúnd

Aktuálna cena: 63 EUR s DPH

Na možnosti rozšírenia svojich notebookov a počítačov sa informujte u našich obchodníkov a technikov.