Nie je SSD disk ako SSD disk

Internet je plný rôznych videí a testov ako zrýchliť nový či starý (tam to pomôže veľmi!) notebook osadením nového SSD disku. S tým sa dá len súhlasiť, teoreticky sa uvádza že bežný SSD SATA disk je 10x rýchlejší ako normálny pevný disk. Minimálne dosiahnete výrazné zrýchlenie nábehu operačného systému a celkovo bude notebook s SSD „pôsobiť svižnejšie“ pre väčšinu bežných aplikácií typu Skype, VLC player, viď napríklad článok na zive.sk. Vždy ale treba vedieť, na čo budem notebook používať, aké aplikácie budú moje hlavné a podľa toho vyberať.

Ak plánujete notebook rozšíriť o SSD disk, ideálny stav je, keď daný model notebooku dovolí pridať k existujúcemu pevnému disku ešte samotný SSD disk, čiže vznikne ich kombinácia. Spojenie rýchleho SSD disku, na ktorom je systém a bežné aplikácie a veľkokapacitného klasického disku pre dáta a ďalšie dáta sa čoraz viac presadzuje aj u výrobcov nových modelov.

Ale sú nové notebooky, ktoré SSD disk nemajú a pritom by sa žiadalo vyšperkovať ich výkon o rýchly SSD disk. Vtedy si treba zistiť, aké možnosti rozšírenia ponúka konkrétny model, čo sa niekedy nedá bez fyzického rozobratia notebooku. No a úplne najlepším stavom je, ak notebook umožňuje rozšírenie o SSD disk, ktorý využíva rozhranie PCIe NVMe, ktorý je ešte cca 4x rýchlejší ako bežný SATA SSD disk.

Ilustrujme si to na konkrétnom príklade notebooku ASUS GL502VT-FY034T, ktorý sa dobre predáva v základnej veľmi vydarenej konfigurácií s procesorom i7, 16GB RAM a 1TB pevným diskom. Grafiku GTX970M s 3GB RAM spomíname len preto, že ide o herný notebook, Ale o ňu až tak nejde. Ak chcete tento notebook rozšíriť o SSD disk, máte dve možnosti ako ho pripojiť: buď použijete rozhranie M.2 SATA , ktoré používa väčšina notebookov alebo máte k dispozícii aj PCIe rozhranie a to vám dovolí dosiahnuť maximálnu rýchlosť čítania a zápisu. Výrobca nami používaných SSD diskov PATRIOT Hellfire uvádza nasledovné: „SSD Hellfire M.2 od Patriot je riešenie pre používateľov hľadajúcich rýchlosť, produktivitu a spoľahlivosť. To všetko zisťuje form faktor budúcej generácie (NGFF) a rozhranie PCIe NVMe 1.2. Hellfire M.2 využíva radič Phison 5007 a ultrarýchly PCIe 3.0×4 (až 32Gb / s). Dosahuje rýchlosť až 3000 MB / s (čítanie) a až 2200 MB / s (zápis), čo je 4x rýchlejšie riešenie než bežný SATA SSD.“

SSD 240GB PATRIOT Hellfire M.2 2280 PCIe

My už dlho testujeme notebooky na ktorých nám záleží pomocou software PerformanceTest 8.0 Passmark. Výsledky ROGSHOP testov troch rôznych konfigurácii ASUS ROG STRIX GL502VT sú tu:

  • základná konfigurácia: veľmi slušných 2751 bodov
  • model s pridaným SSD 250GB diskom M.2 SATA: krásnych 3985 bodov
  • a na záver GL502VT s vyššie spomínaným Patriot HellFire PCIe SSD diskom: excelentných 4432 bodov

A ako sa to prejaví v praxi? Netreba mať prehnane veľké očakávania, ale obecne platí, že video zrenderujete rádovo rýchlejšie, čo bežalo hodiny zbehne za desiatky minút. Napríklad presne na takomto notebooku s osadeným „pekelne ohnivým“ Patriotom spúšťa jedna zákazníčka niekoľko hodín trvajúce štatistické výpočty, ktoré jej na univerzitnom compe nestíhali dobiehať v reálnom čase resp. trvali niekoľko dní ak teda dobehli :-). Hráči hier možno nebudú až takí nadšenci SSD diskov, ale aj u nich je kombinácia SSD/HDD v obľube.

Jednoducho nie je ssdéčko ako ssdéčko, tak ako nie je notebook ako notebook, ale to už je skôr také bežné klišé, ktoré sme sa snažili premeniť v konkrétne reálne zistenia. Úplný záver je, že pokiaľ rozširujete notebook o SSD a máte tu možnosť, siahnite po rýchlejšom riešení, tých pár desiatok eur rozdielu pri celkovej cene blízkej tisícke nehrá rolu a prejaví sa výrazne!