LCD Monitor Acer Predator XB271HU-0 27″

Pre tých, ktorým je 17″ monitor na notebooku malý alebo len chcú k svojmu NTB pripojiť externý monitor som pripravil recenziu na monitor od firmy ACER, model Predator XB27HU-0 vo veľkosti 27″.

Pár rokov som fungoval na 2x 24″ monitoroch naraz. Na prácu je to fajn, na každom otvorené iné okno a ľahko sa medzi nimi prechádzalo. Na hry som ale vždy túžil po niečom “veľkom”. Istý čas som hral hry na 50″ TV :). Pár mesiacov už používam 35″ ACER Predaor Z53-8. Je to “obluda”, ktorá ma takmer 1 meter na šírku. Rozlíšenie 2560×1080. Mne tento jeden monitor nahradil predošlé dva 24″ monitory. Na prácu je to super, ale pri niektorých hrách je to problém, nie sú kompatibilné s mojím rozlíšením.

Chcete hrať na vysokej úrovni alebo ste skôr typ, čo si len občas zahrá ?

Ak patríte do kategórie hobby hráčov, bude Vám stačiť lacnejší monitor s obnovovacou frekvenciou 60Hz. Ak ste profi hráč alebo len skrátka túžite po špičke na trhu, pozeral by som sa po 100Hz a viac. Menšie trhanie v hre a rýchlejšia odozva vám môžu v hre zachrániť život. 

Trochu si náš testovaný model predstavíme:

 • Typ obrazovky: IPS LCD
 • Podsvietenie: LED
 • Uhlopriečka: 27″
 • Rozlíšenie: 2560 x 1440 (16:9)
 • Povrch displeja: matný
 • Odozva: 4 ms
 • Frekvencia: 144 Hz
 • Konektory: DispleyPort, HDMI, USB Hub 3.0 (1x up, 4 down
 • Montáž na stenu: VESA 100 x 100
 • Rozmery: 624 x 401 – 551 x 245
 • Váha: 8 kg
 • Nvidia G-Sync V2

Cena testovaného monitoru: 705 € s DPH (február 2017)

Viac informácie a aktuálnu cenu nájdete na našom e-shope: predatorshop.sk

Prevedenie Predator XB1

Prevedenie monitora je na vysokej úrovni. Stojan je z pevného ťažkého kovu s povrchovou úpravou z plastu, ktorý pôsobí kvalitným a drahým dojmom. Už ako býva zvykom u top herného príslušenstva, v čierno-červenom prevedení. Po vybalení z krabice sa dal monitor veľmi rýchlo poskladať. Spodná noha so stĺpikom sa spojila cez bajonetový systém a následným dotiahnutím skrutky na spodnej strane nohy. Držia pevne ako by to bol jeden kus, ťažký kus. Následne sa na stĺpik už len doslova nacvakne monitor.

 

 

Ak by ste náhodou chceli monitor preniesť alebo ho len odpojiť od konštrukcie, musíte zatlačiť tlačidlo na spodnej strane monitora a následne ho jemne odklopiť a vybrať. 

Konektivita

Na spodnej strane monitora je DisplejPort, HDMI a USB. Taktiež sa tu nachádza aj napájanie.

 

Z bočnej strany je dvojica USB portov.

Na prednej strane monitora je 5 tlačidiel na ovládanie nastavenia monitora.

Displej

Pri veľkosti monitora 27″ a rozlíšení 2560 x 1440 sa môžete tešiť na poriadne jemné detaily. Ak máte problém s očami (horšie vidíte), môže vám to trochu vadiť pri práci vo Windowse, kde je všetko menšie ako ste boli asi zvyknutí. Dá sa to ale upraviť v nastaveniach. V kombinácií výkonná grafická karta a tento monitor sa môžete spoľahnúť na to, že na vami hranej hre vám neujde ani ten najmenší detail. Jemnosť detailov, podanie farieb a kontrast mi vyrazilo dych. 

 

 

Tvrdenie ACER-u “ZERO FRAME” je trošku klamlivé, respektíve mätúce. Tešil som sa na totálne bezokrajový displej, ale nie je to úplne tak. Rámik okolo panela síce je takmer neviditeľný ale keď už displej zapnete, zistíte, že od okraja po prvé zobrazovanie je asi 5-6 mm čierny pásik. Nie je to nič hrozné, ale na môj vkus to mohli urobiť bez tých pásikov. Keby som chcel spojiť dva monitory spolu, tých 12 mm v strede by mi vadilo.

Aim point

Nájdeme tu aj zaujímavú funkciu “Aim point”. Čo to je ? V skratke, mieridlá v strede obrazovky :). Ja to používam iba pri CS GO, inde mi to skôr vadí. Na výber sú 3 “krížiky”.

 

 

Ovládanie monitora je cez 5 tlačidiel na prednej strane.

Ako dosiahnuť frekvenciu 144 Hz ?

 • treba použiť DispleyPort (pribalený), pri HDMI kábli to nie je možné
 • zapnúť funkciu Game Mode, pri čom sa aktivuje aj funkcia Nvidia G-Sync (ide len pri použití grafickej karty od Nvidia)

Profily

Monitor ponúka možnosť uložiť si 4 profily nastavenia. Idú síce iba pri zapnutom Game Mode, ale viete si takto pekne nastaviť monitor na rôzne hry, bez nutnosti nastavovanie pri každej hre znova. Napríklad pri hraní hry cez deň/v noci, zmena farieb, vypnutie modrej farby pre šetrenie očí večer, bude sa vám síce skôr driemať ale aspoň toľko netrpia oči. Alebo pri hraní CS GO kde chcete mať Aim Point. 

 • profil 1 – deň
 • profil 2 – noc
 • profil 3 – CS GO (Aim Point)
 • profil 4 – …

Pre porovnanie pár fotiek s mojím monitorom 35″ vs 27″.

 

 

Zobrazenie na šírku aj na výšku

XB1 sa dá používať v zobrazení na šírku ako väčšina monitorov ale aj v otočení na výšku. Zmena je veľmi jednoduchá. Stačí len otočiť monitor. Odporúčam mať ho v dostatočnej výške pred tým ako ho pôjdete otáčať, aby ste nebuchli rohom monitora napr. o stôl.  Nastavenie výšky je tiež veľmi jednoduché. Stačí len zatlačiť monitor zvrchu smerom dole, prípadne zospodu hore, podľa toho ako ho chcete mať. Netreba nič mačkať ani odisťovať. Reaguje to na tlak, ktorý vyviniete pri zmene výšky / otočenia.

Schválne, kde je toho vidieť na monitore viac ? Na mojom 35″ alebo na tomto 27″ ?

Vďaka rozdielom v rozlíšení 2560 x 1080 a 2560 x 1440 je pri bežnej práci vo Windowse ako napr. pozeranie webu, viac vidieť na menšom 27″.  Je vidieť o niečo viac na výšku, konkrétne o 360 px.

Pri hrách mne osobne viac vyhovuje veľkosť 35″. Pohľad na šírku mi vyhovuje viac ako na výšku. Je to pre mňa príjemnejšie na vnímanie a viac ma to vtrhne do deja v hre. Akurát mi tam chýba jemnosť podania pixelov ako má XB1.

 

 

Unboxing

 

 

Záver

Kúpil by som si tento monitor ?

Keby mám doma navyše 700€ tak rozhodne áno. Ako druhý monitor k tomu môjmu a na niektoré herné tituly, kde nejde moje rozlíšenie na tom mojom monitore.

 

Predatorshop.sk | Acer Predator nielen pre hráčov