Lacnejší herný notebook ASUS ROG GL552JX

Bohužiaľ nie každý z nás si môže dovoliť kúpiť najnovšiu novinku zo sveta herných notebookov, ktorá je prepchatá len tými najvýkonnejšími komponentmi a technológiami. Je to škoda, lebo moderné hry vyzerajú naozaj skvelo pri hraní na plných detailoch. V prípade, že nám rozpočet nedovolí kúpu takéhoto notebooku, tak máme v podstate len dve možnosti. Šetriť ďalej alebo urobiť niekoľko kompromisov a popozerať sa po niečom lacnejšom.

GL552JX-1

Herný notebook ASUS ROG GL552JX

V prípade že sa nám už nechce šetriť a chceme sa hrať už dnes, tak máme viac možností a jednou z nich je aj lacné ROG-čko GL552JX. Poďme sa teda spolu pozrieť koľko hrania dostaneme za cenu len 849€ s DPH.

ROG-čka od ASUSu sa mi vždy páčili svojim dizajnom, kvalitou spracovania a čierno-červeným sfarbením. Aj keď GL552JX v týchto aspektoch nezaostáva za svojími drahšími súrodencami, treba poznamenať, že ASUS pristúpil k šetreniu nie len v prípade použitia menej výkonných komponentov, ale aj v prípade použitých materiálov. Vyzerá to tak, že ASUS sa kompletne vyhol použitiu kovov a GL552-ka je kompletne vyrobená z plastu. Aj keď vyhotovenie je na vysokej úrovni a notebook pôsobí pevne, tak je to trochu sklamaním.

GL552JX-4
Klávesnica je ošetrená jemnou protišmykovou vrstvou a veľmi dobre sa na nej píše. Chvíľu som si musel zvykať na veľkosť kláves ENTER a šípiek, ktoré sú na mojom Acer Nitro väčšie a používajú sa mi teda určite lepšie. Klávesnica je samozrejme podsvietená ako to už u herných notebookov býva. Na výber je z troch stupňov intenzity podsvietenia. K touchpadu nemám moc čo dodať, asi len toľko, že je tam, je hladučký, nie moc hlučný a hlavne funguje :) Pri hraní nepoužiteľný a pri inej práci aj tak asi každý z nás radšej použijeme myšku.

Štandardom u herných notebookov je dnes Full HD rozlíšenie, matný displej a IPS. V ASUSe to dobre vedia a doručili presne to, čo sme od nich očakávali. Displej ponúka výborný kontrast, pekné farby a široké pozorovacie uhly.

Teraz sa už dostávame k tomu najdôležitejšiemu. Zahrám si aj najnovšie hry na GL552-ke? Pri akých detailoch? Stojí vôbec za tie prachy?
Poďme na to pekne po poriadku. Je G552-ka dostatočne výkonná aj na najnovšie hry? Odpoveď jedným slovom by znela áno. Ale je tu veľké ALE! Srdcom notebooku je procesor Intel i7-4750 staršej generácie Haswell, ktorý si poradí aj s novými hrami bez väčších ťažkostí. 6GB RAM nie je ideálna veľkosť, ale RAM-ka sa dá ľahko dokúpiť a nie je ani taká drahá. Najväčší problém predstavuje grafická karta GTX950M s 2GB RAM, ktorá jednoducho nie je dostatočne výkonná pre najnovšie hry a väčšina z nich sa bude musieť hrať len na nízkych detailoch a mať vypnutý Anti-Aliasing.

GL552JX-3

Pre účely testovania som si nainštaloval COD Black Ops 3 a F1 2016. Hry som skúšal vo FullHD rozlíšení a nízkych detailoch. U COD sa FPS pohybovalo na v priemere na úrovni okolo 35 FPS, u F1 2016 to bolo presne to isté. Hry boli teda hrateľné, ale potešenie z hrania bolo limitované. Ani nie tak nízkymi detailmi ako nízkym počtom obrázkov za sekundu :( 60 obrázkov za sekundu je akási nepísaná hranica plynulosti hry pre väčšinu hráčov. Čím viac FPS klesá pod túto hranicu, tým viac je to viditeľné a hra pôsobí menej plynulo. Zo zvedavosti som skúsil aj vysoké nastavenia bez anti-aliasingu a F1 bola stále hratelná no COD už veru nie :(

Pôvodne som chcel skončiť iba pri testoch COD a F1. No nedalo mi to, lebo sú aj menej náročné hry po grafickej stránke a sú veľmi populárne. Jednou z nich je aj FIFA. Nainštaloval som si teda FIFA16 a FPS vyskočilo na pekných 80 čísel a to už bola radosť hrať :)

GL552JX-2

Dlho som rozmýšľal čo napíšem na záver. Odporučím GL552, alebo nie? Nakoniec som sa rozhodol, že ho odporučím aj neodporučím. Pokiaľ si nenáročný hráč ktorému FPS moc nehovorí a chceš notebook ktorý vyzerá ako skutočný herný notebook a pýši sa logom ROG, tak neváhaj. Je to síce najlacnejšie ROG-čko na trhu, ale stále je to ROG-čko :)

Pokiaľ si ale čo už len trochu náročnejší hráč, tak potom by som ešte chvíľku pošetril, lebo GL552JX by bolo pre teba sklamanie. Nové hry by si si naozaj neužil. Nízke FPS, nízke alebo stredné detaily a zábava bude v tomto prípade pre teba taktiež asi nízka.

Pre zaujímavosť: Po hraní som ešte nainštaloval 3DMark a v teste Fire Strike 1.1 Asus G552JX dosiahol 2416 bodov. Len pre porovnanie o 484€ drahší notebook Acer PREDATOR s procesorom i5-6300 a grafickou kartou GTX970M dosiahol v tomto teste 6146 bodov. Po prepočítaní za každý bod výkonu v prípade GL552JX zaplatíme 0,35€ a v prípade Predatora je to len 0,22€ a to je obrovský rozdiel! Je to síce len test, ale bude veľmi podobný realite v mnohých hrách :)

ASUS GL552JX si môžeš kúpiť v eshope www.rogshop.sk