Herný notebook ASUS GL502VT recenzia

Ešte donedávna platilo, že keď hráč chcel naozaj výkonný notebook s najvýkonnejšími grafickými kartami, tak mal na výber len z veľkých a ťažkých herných notebookov. Asus však prišiel na trh s notebookom, ktorý je kompaktný, ľahký ale aj pekelne výkonný.
Preplnenie malého notebooku najvýkonnejšími komponentami má svoje výhody, ale aj nevýhody. Ale skôr ako sa dostaneme k nim, pozrime si dizajn tohto notebooku.

Herný notebook ASUS GL502VT

ASUS GL502VT -2

Dizajn

Už pri prvom pohľade na notebook je jasné, že GL502VT je hráčsky notebook. Veľké logo ROG na víku displeja už asi pozná každý. Okrem víka displeja, ktoré je z hliníku je telo notebooku vyrobené z plastu so vzorom brúseného hliníka. U notebookoch Asus ROG sme si zvykli na čierno červenú kombináciu farieb, no keďže GL502VT patrí aj do rodiny Strix, tak červenú farbu nahradila oranžová. Mne osobne sa dizajn aj použitá farba páčia, no viem si predstaviť že bude aj skupina hráčov, ktorým krikľavá oranžová farba nebude voňať :)
ASUS GL502VT -33
Pokiaľ ide o porty, tak notebook nám ponúka 3x USB3.0, 1x USB3.1, 1x LAN, HDMI, miniDP, čítačku kariet a audio konektor. Výrobca už do notebooku nezmestil optickú mechaniku, takže jediným riešením je dokúpiť externú.

Na klávesnici so zdvihom kláves 1.6mm sa veľmi dobre hrá, alebo pracuje. K touchpadu tiež nemám žiadne výhrady. Určite zaujímavé je riešenie umiestnenia reproduktorov na stranách notebooku, ktoré smerujú hore. Kvalita zvuku je v poriadku, no reproduktory mohli poskytnúť aspoň trochu basov :) Celkovo vo zvuku ako takom nevidím problém, nakoľko aj tak väčšina hráčov bude používať headset. Asus osadil do GL502ky kvalitný 15,6“ FullHD displej s výborným jasom a bohatými farbami. Displej nepodporuje GSYNC, čo je možno škoda pri tak výkonnej grafickej karte akou je nVidia GTX970M.
ASUS GL502VT -4

Konfigurácia a výkon

Konečne sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu: samotnej konfigurácii a hernému výkonu.
Asus GL502VT je osadený procesorom Intel i7-6700HQ s maximálnou frekvenciou 3.5GHz, grafickou kartou nVidia GTX970M so 6GB RAM a operačná pamäť má veľkosť 12GB. Operačný systém je nainštalovaný na 128GB SSD disku a úložný priestor má na starosti 1TB pevný disk, ktorý sa točí rýchlosťou 7200ot./min. Pri týchto parametroch je jasné, že väčšina hier nebude notebooku robiť problém. Samozrejme záleží na konkrétnej hre. U niektorých tituloch budeme musieť isto znížiť detaily, aby sme sa dostali na prijateľnú hranicu 60FPS. Dovolím si však tvrdiť, že moderné hry si na tomto notebooku zahráme vo FullHD rozlíšení a peknej grafike. Ja som si zahral PROJECT CARS na default nastaveniach a hra mi bežala v rozmedzí 60-80FPS, čo je super.
G552VT-4

To dobré a to menej dobré.

To dobré je toto: mať takto výkonný notebook v kompaktnom tele je fakt super. Už nemusíme so sebou ťahať veľké a ťažké notebooky. Asus GL502 je rozmerovo ako každý iný 15,6“ notebook a váži len 2.2kg aj so zabudovanou batériou. K notebooku sa dodáva aj príslušenstvo a to ROG batoh, headset CERBERUS a herná káblová myška SICA. ASUS nás teda kompletne vybaví na cesty ku kamarátom s originálnym batohom a dôležitým príslušenstvom pre pohodlné hranie.
Teraz to menej dobré.
Výkonné komponenty v takomto malom tele si vypýtali svoju daň. Notebook sa pri hraní dokáže naozaj rozpáliť a to minimálne tak ako samotný hráč. Už po pár minútach hrania sa teplota procesora vyšplhala k hranici 93 stupňov a teplota grafickej karty sa ustálila na čísle 85 stupňov. Z dlhodobého hľadiska toto notebooku určite neprospeje.

Zhrnutie

Z notebooku Asus GL502VT mám tak trochu zmiešané pocity. Fakt že môžem mať takýto výkonný notebook s hernou grafickou kartou nVidia GTX970M v malom prevedení sa mi veľmi páči, no vysoké teploty notebooku sa mi zas až tak nepáčia. Kúpil by som si ja sám ASUS GL502VT? Možno prekvapím svojou odpoveďou, ale moja odpoveď je áno. Ja nie som totiž hardcore hráč a viac času ako hraním strávim prácou vo photoshope, alebo editovaním videí. Na tieto veci aj vďaka veľkej 12GB operačnej pamäti má notebook výkonu naozaj dosť. Takisto sa mi páči aj jeho vyhotovenie a sfarbenie. Keď už sa občas zahrám, tak chcem aby mi hra bežala v peknej grafike a minimálne na 60FPS a s týmto notebook mať problém veru nebude. Odporučil by som GL502VT hardcore hráčom na dlhé hodiny hrania? Určite nie, nakoľko notebook sa po chvíli hrania poriadne zohreje a tak ako každej elektronike ani notebooku dlhodobé prehrievanie nepomáha a mohlo by dôjsť k problémom. Pre hardcore hráčov naozaj odporúčam notebooky s veľmi dobrým chladením.

Notebook si môžte kúpiť tu v našom eshope rogshop.sk