Herné notebooky ACER Predator 15 a Predator 17

Acer predstavil notebooky Predator 15 a Predator 17 v Berlíne 2 septembra 2015. Je to vlastne po prvý krát, čo Acer vstupuje do segmentu herných notebookov a to s plnou vážnosťou. Niekde na zahraničných weboch som čítal, že ACER venoval 3 roky vývoju týchto herných mašiniek.

DIZAJN
Acer stavil na overenú čierno-červenú kombináciu farieb, tak ako ju radi používajú aj iní výrobcovia v hernom segmente. Presne podľa očakávaní sú Predatory nielen výkonné, ale aj primerane veľké a ťažké. Menší 15 palcový Predator váži až 3,4kg a jeho väčší brat ešte o 600 gramov viac. Kvalita spracovania je na veľmi vysokej úrovni a telo Predatorov je vyrobené z plastu (40%) a 1.8mm ochrannej vrstvy z glass fiber (sklenené vlákno). Práve glass fiber sa vyznačuje nižšou hmotnosťou a vyššou pevnosťou ako klasický hliník. Na zadnej strane víka sú po stranách na červeno podsvietené dva pásy a veľké podsvietené logo Predator. Keď sa zotmie, tak to vyzerá naozaj nádherne. Keď už sa bavíme o podsvietení, tak numerická klávesnica je podsvietená na modro a zvyšná časť klávesnice na červeno. Zaujímavou vecičkou je fakt, že podsvietenie klávesnice je rozdelené do 4 segmentov a užívateľ si vie vypnúť napríklad stred klávesnice. Neviem si predstaviť, že by som to niekedy využil, ale je to určite zaujímavé. :) Klávesnica na Predátoroch je jedna z najlepších aké som kedy používal, s ozaj perfektným zdvihom kláves pre hranie alebo aj písanie. Skrátka radosť používať a vynikajúci je aj touchpad, ktorý má hneď pod sebou umiestnené veľké ľavé a pravé tlačítko. Pre hráčov je k dispozícií 5 programovateľných tlačidiel v troch farebných skupinách, takže spolu až 15 programovateľných kláves. Týmto klávesám môžte priradiť makrá alebo iné možnosti ako je napríklad zapnutie ventilátoru na plné otáčky, prípadne prikázať notebooku, aby využíval len integrovanú grafickú kartu v procesore.Z dostupných konektorov sú k dispozícii 4xUSB3.0, 1xUSB3.1 type C (Thunderbolt), 1xHDMI, 1x Display port, LAN, jeden konektor pre slúchadlá a jeden pre mikrofón. Ale dosť už bolo rozprávania o tom ako Predator vyzerá. Je to skutočne nádherné a kvalitne spracované zariadenie. Radšej sa teraz poďme pozrieť na to, čo robí z herného notebooku herný notebook a to je, samozrejme výkon.

VÝKON
Nami testované Predatory boli 15 palcový s procesorom Intel i7-6700HQ, GTX970M, 8GB RAM a 17 palcový s procesorom Intel i5-6300HQ, GTX970M a taktiež 8GB RAM.Otestovať notebooky som sa rozhodol najskôr programom 3D MARK, ktorý je v podstate dnes štandardom pre testovanie grafického výkonu počítačov. Po 3D MARKu som sa rozhodol pre stále jednu z najnáročnejších a naobľúbenejších hier súčastnosti a tou je GTA-čko.Bez dlhého naťahovania sa pozrime ako dopadli výsledky 3D MARKu. Menej výkonný Predator s procesorom i5 dosiahol pekných 6146 bodov, čo je veľmi dobrý výsledok pre notebook a jeho výkonnejší súrodenec dosiahol ešte o 576 bodov viac, čo predstavuje 6722 bodov. Výsledok je teda taký, že I7-čka vytiahne z nVidie GTX970M o takmer 10 percent väčší výkon a to je už číslo, ktoré by sa mohlo postarať o rozdiel v hraní.

Pokiaľ máte záujem, tak detailné výsledky testov 3D MARK nájdete tu:
PREDTOR 17 (G9-791-5998) Intel i5-6300HQ
PREDATOR 15 (G9-591-74P2) Intel i7-6700HQ
Testy sú jedna vec, ale ako si notebooky poradia s hraním skutočných hier, je vec druhá. Najskôr som si hru GTA5 spustil na menej výkonom 17 palcovom Predatore. Parametre som mal nastavené v podstate na maximum okrem vyhladzovania, kde som musel ubrať (4x), lebo na to bohužiaľ grafická karta GTX970M nemá dostatok pamäte (3GB), ale ani výkonu. Hra mi bežala v priemere niekde na 50 obrázkoch za sekundu, čo je veľmi pekné, aj keď ja by som radšej videl 60 :) Ale nikdy počas hrania mi frame rate neklesol pod 40 obrázkov za sekundu, takže hra bola určite hratelná a vyzerala pekne. Nakoniec som si pre zaujímavosť nastavil nastavil všetko na maximum, no tu už hra bežala na menej ako 30fps a bola teda nehratelná. Po slabšom Predatorovi prišiel čas aj na toho výkonnejšieho. 3D MARK ukázal o necelých 10 percent vyšší výkon a presne to som videl aj pri hraní GTA. Priemerne som z hry dostal hodnutu okolo 54-55 fps čo zodpovedá asi 10 percentám. Takže žiadne prekvapenie sa nekonalo. :)

CHLADENIE
Najvačším problémom notebookov a hlavne tých herných môže byť prehrievanie. Výkonné komponenty spotrebujú obrovské množstvo energie, ktorej veľká časť sa mení na teplo a s ním si treba poradiť. Pokiaľ by dochádzalo k prehrievaniu, tak by notebooky strácali svoj výkon počas hrania, lebo by si museli znížiť frekvenciu a tým pádom aj výkon. O tom že dlhodobé prehrievanie elektronike neprospieva, nejdem ani hovoriť. :)
Už z pohľadu na Predator je jasné že prehrievanie problém nebude vďaka veľkým otvorom v zadnej časti notebooku. Pri hodinovom hraní, alebo 3D testoch na oboch notebookoch mi grafická karta ukazovala teplotu 61°C, čo je naozaj parádny výsledok. Pri hraní a záťažových testoch sa maximálna teplota procesoru i7 nikdy nedostala cez 79°C a i5-ku som nedostal na viac ako 60°C. Rozdiel v týchto číslach bude určite spôsobený aj tým, že 17palcové telo notebooku má predsa len lepšie podmienky pre odvod tepla ako 15 palcový notebook. Tieto čísla boli až neuveriteľné dobré a tak som si nainštaloval viaceroro utilitiek na monitorovanie teplôt. Nakoniec som sa pozrel aj na zahraničné web, ktoré takisto potvrdili, že Acer odviedol naozaj skvelú prácu pri chladení týchto monštier a zníženie výkonu počas hrania určite nehrozí.
Keď už sme pri chladení, tak v krabici s Predatorom je aj chladiaci modul, ktorý sa dá vymeniť za DVD mechaniku. Acer ho nazval FROSTCORE a ja ho nazvem zbytočnosť. Ide čisto len o marketingový ťah a jedine čo dosiahnete jeho nahodením, je väčší hluk a o asi 2 stupne nižšia teplota CPU, čo je pekne povedané o ničom. :) Keď už sme pri hluku, tak treba spomenúť, že keď sa na notebooku nehráte, alebo nerobíte niečo náročné, tak ho v podstate nepočujete. Pri hraní je to už iná muzika a zvuk ventilátorov by som prirovnal k zvuku stíhačky a je ho počuť. No toto by nemal byť problém pre žiadneho hráča, keďže dnes už všetci používame headsety.

BATÉRIA
Pri herných notebookoch je výdrž batérie viac menej nepodstatná vec. Výkonné notebooky potrebujú kopec šťavi a hotovo. Ja som ani netestoval hranie na batériu, lebo vždy keď hrám na notebooku, tak ho mám zapojený v sieti. Ale pre úplnosť treba dodať, že podľa informácií na internete, by ste sa mali byť schopní hrať s Predatorom okolo 2 hodín. Ja som testoval koľko hodín mi notebooky vydržia pri bežnej práci, surfovani po internete a sledovaní youtube videí. S Predatormi som sa dostal cez 6 hodín a to je pre tieto notebooky viac ako dostačujúce.

VERDIKT
Acer odviedol na Predatoroch neuveriteľne dobrú prácu a ťažko im niečo vytknúť. Vedel som, že to budú kvalitné herné notebooky, ale musím povedať, že predčili všetky moje očakávania. Od dizajnu cez kvalitu spracovania, nádherné IPS displeje až po výkonné komponenty, ktoré sú výborne chladené, je všetko tak ako má byť. V celkovom hodnotení Predator dostáva odo mňa 9.5 bodu z 10. Rezervu 0.5 bodu som si nechal len pre prípad, že by ma niečo ohúrilo ešte viac. Notebooky, ktoré budú chcieť prekonať Predatory to budú mať poriadne ťažké, lebo latka je nasadená naozaj veľmi vysoko už v našom prvom teste. Teším sa hlavne na nový ASUS G752, ktorý by im mohol zakúriť, takže uvidíme :)

Invalid Displayed Gallery