ASUS GL502VS 15,6″ (185-GL502VS-FY079T)

Od kedy vyšli pascal grafiky, túžil som po tom aby som sa na jednej z nich mohol zahrať a na vlastnej koži pocítiť to, čo stále čítam po internete. Aké sú skvelé a o koľko sú výkonnejšie než predošlá generácia, rada GTX 9xx. 

Testy, benchmarky sú niečo iné ako ten pocit pri hraní na vlastnej koži.

Tento krát mi firma isso s.r.o., vyšla v ústrety a veľmi milo ma prekvapili, keď mi oznámili, že dostanem do rúk na testovanie notebook od firmy ASUS model GL502VS 15,6″ (185-GL502VS-FY079T) s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX1070 8GB GDDR5.

Áno skoro som si cvrkol od radosti :).  Na začiatok prezradím, že GTA V pri rozlíšení 2715×1527 na maximálnych možných detailoch išla bez jediného seknutia a Video Memory mala veľkú rezervu 3763 / 8191 MB. Viac prezradím neskôr :P.

Aktuálne odporúčaná cena na testovaný model je: 1869 € s DPH.

 • zakúpiť si ho môžete na rogshop.sk
 • teraz navyše aj s bonusom – poukážkou na získanie hry FORZA HORIZON 3

Teraz by sme si ale mohli predstaviť parametre tejto hernej “beštie”:

Technické parametre NTB

 • Displej: 15,6″ (16:9) s LED podsvietením FHD (1920×1080) 60Hz Úprava proti odleskom Panel s pokrytím farebného priestoru 72% NTSC with G-Sync, S technológiou WideView 
 • Procesor: Intel® Core™ i7-6700HQ 2.6 GHz (6M Cache, up to 3.5 GHz)
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1070 , s 8GB VRAM
 • RAM: 16 GB DDR4 (2x 8 GB DDR4)
 • Disky: 512 GB SSD
 • DVD/BR: bez mechaniky
 • LAN: 10/100/1000
 • WLAN/Bluetooth: WI-FI(802.11ac) + Bluetooth 4.1 (Dual band) 2*2
 • USB porty: 3x USB 3.0, 1x USB3.1 Type C (gen 2)
 • Video out: HDMI, DisplayPort
 • Camera: HD Webová kamera
 • Batéria: 4 články, Li-ion Prismatic 62 Whrs batéria 
 • Rozmery: 390 x 266 x 30.1 cm (ŠxHxV)
 • Váha: 2.34 kg s batériou
 • Šasi: Hliník
 • Operačný systém: Windows 10 (64bit)

Z parametrov je teraz väčšine skúseným užívateľom jasné o aký stroj sa jedná a aký ma potenciál. Pre tých menej skúsených si to rozpíšeme podrobnejšie nižšie. “Herná beštia na cesty” ako o tomto notebooku píše ASUS na svojej stránke, je ozaj výstižné pomenovanie a dovolím si povedať, že neklamú.

 

Trošku si teda jednotlivé komponenty rozpíšeme:

Procesor

Je použitý jeden z najlepších možných procesorov Intel Core i7 6700HQ, ktorý by vám mal stačiť na všetko čo budete na NTB robiť. Od hrania náročných hier, cez kancelársku robotu a prácu v CAD systémoch, či dokonca v grafických programoch ako je Photoshop a pod.

V poslednej dobe sa aspoň ja stretávam u nových herných NTB len s týmto typom procesora. Pri teste sa mi ho nepodarilo vyťažiť pri bežnom hraní na 100%. Napr. pri hre The Division bežal na cca 35-50%.

RAM

Na Photoshop je ideálne mať aj veľa pamäte RAM. Na tomto stroji jej máte viac než dosť. 16GB DDR4 (2x 8GB) je na dnešnú dobu predimenzované minimálne na 2-3 roky dopredu. Hry Vám s RAM-kou moc nepohnú, isto nie tak, že by ste museli utekať do obchodu dokupovať ďalšiu. Na bežné účely mimo hrania hier máte rezervu 10 GB a viac.

Keby sa Vám predsa len podarilo niekedy zahltiť túto kapacitu, NIE je tu možnosť rozšíriť NTB o ďalšie RAM. V modeli  NTB GL502VS-FY079T sa nachádzajú iba 2 sloty na RAM a v oboch máme použitú RAM 8GB.

V tomto prípade máme možnosť vymeniť 2x 8GB za napr.:

 • 2x 16GB
 • 1x 16GB + 1x 8GB (túto možnosť by som moc neodporúčal)

Disky

ASUS sa rozhodol použiť namiesto klasických HDD, čo raz viac používané SSD disky. Častejšie sa stretávam s osadením 128GB prípadne 256GB SSD, ale toto riešenie mi príde na dnešnú dobu málo. 128GB je málo aj na chod samotného operačného systému a nie to ešte nejaké aplikácie, či dokonca hry.

256GB je podľa mňa minimum, ktoré sa dá používať na prácu. Ak píšete články, referáty, programujete, alebo len konzumujete internet v štýle FB, online noviny a pod. Dá sa to vydržať, ale musíte si stále kontrolovať miesto. Aj ja bojujem s miestom na mojom NTB s 256GB SSD. Väčšinou ho používam len na programovanie a písanie, taktiež keď sa mi nechce sadať za stolný PC.

Problém s malou kapacitou bežne dodávaných SSD v NTB si uvedomil aj ASUS a do tohoto modelu použili 512GB SSD disk. Svojou rýchlosťou nepatrí k špičke na trhu ale nie je ani ten najhorší. Rýchlosti mnou testovaného modelu boli skôr lepšia stredná cesta.

 • Write 368,4 MByte/sec
 • Read 426,7 MByte/sec

Moje namerané hodnoty s “Parkdale”:

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-ssd-parkdale

Normálne SSD, napr. od SAMSUNG-u 850 EVO, majú hodnoty takmer rovnaké. Na mojom SSD SAMSUNG 850 EVO 500GB mám Write 366 / Read 483 (priemer).

Existujú aj rýchlejšie SSD ale to by navýšilo zbytočne cenu. Ja na mojich diskoch fungujem viac než rok a zatiaľ som sa nestretol s problémom, že by nestíhali a pod. Pokukujem síce po M.2 od SAMSUNG-u ale zatiaľ je to veľa peňazí za praktické využitie, aspoň pre mňa.

Grafická karta

A je to tu. Konečne. Väčšinu z vás, ako aj mňa, asi najviac zaujíma grafická karta. NVIDIA GeForce GTX 1070 , s 8GB VRAM je jedným slovom “úžasná”. Asi by stačilo aj 4GB prevedenie ale 8GB sa nebránim. Šak to poznáte, keď dávaju ber, keď bijú utekaj.

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-graficka-karta-1

Výkon grafickej karty je obrovský. Podľa manuálov by mal byť notebook perfektne chladený a nemalo by dochádzať k prehrievaniu.

INTELIGENTNÉ CHLADENIE
Chladenie Hyper Cool s dvoma tepelnými trubicami a dvoma ventilátormi sa stará o nezávislé chladenie CPU a GPU. Vďaka tomuto účinnému systému chladenia dosahuje ROG Strix GL502 mimoriadnu stabilitu, ktorú oceníte pri náročných herných maratónoch.

V tomto sa ASUS zasa moc nepolepšil. Neviem čo je na tom inteligentné, ja som sa s ničím takým nestretol. Na môj vkus bol notebook veľmi horúci, ba dokonca miestami až pálil pri dlhšom hraní. Zo zadných vetracích otvorov teplo síce unikalo až do vzdialenosti asi 15cm ale nestačilo to. Vrchná časť notebooku bola veľmi horúca, dokonca už po 10min hrania to bolo cítiť ako sa zahrieva. Od displeja až klávesy ..T, Z, Z,… sálalo teplo.

Na fotkách nižšie vám zasa ukážem ako moc teplo sálalo pod seba. Doska stola je hrubá 2cm, priestor po klávesnicu pod doskou je cca 4cm. Cez dosku a vzduch dokázal notebook zahriať aj moju klávesnicu. Dosť ma vydesilo a tak som po asi 30min vypol hry a čakal cca 5min kým sa NTB úplne vychladil a vypol som ho. 

 

Sklamaný som na druhý deň prišiel do issa do predajne, že ako moc môžem hnať na kraj svojich možností ten notebook pri teste, lebo sa bojím, že mi asi zhorí. Vypýtal som si od nich chladiacu podložku, ktorú mi bez problémov zapožičali a s malou dušičkou nádeje ale jemne skepický či to pomôže som išiel domov urobiť zaťažový test č.2.

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-chladenie-1

Nebyť tejto 16€ chladiacej podložky, tak by som asi ani netestoval hry, ktoré som rozpísal nižšie. Práca a hranie v predošlom stave bolo nepríjemné a dosť ma pálili prsty.

Nie je to zrovna dizajnový kúsok / pekné, ale účel to splnilo na výbornú.

Pôvodne som si myslel, že už aj k tak dosť hlučnému NTB pridávať ďalší ventilátor z podložky je blbosť a bude to u mňa hučať jak v lete v autobuse :). Mýlil som, som tomu rád.

Ventilátor z podložky je tichý a svieti pekne do modra.

Ale k veci… Notebooku to pomohlo nevídane. Vysoké teploty zmizli, hluk z ventilátorov tiež. Išlo už v porovnaní s prvým pokusom zanedbateľné teplo zo zadných vetracích otvorov. Klávesnica a celkovo vrchná časť šasi ostala len teplá, už príjemne teplá. Dokonca ani po 2h hrania náročných hier som sa už nedostal na tak vysoké teploty ako pred tým, dokonca len pri pár minútovom benchmaku.

Bude to asi celé spôsobené tým, že ASUS sa spolieha aj na nejakú tu cirkuláciu vzduchu aj zo spodnej strany notebooku. Výška samotných nožičiek mu ziavne nestačí. Podložka mu dopriala čerstvého vzduchu viac než dosť.

Zvuk

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-zvuk-titulka-1

Tu si dovolím použiť originálny text od výrobcu…

ZVUKOVÉ RIEŠENIE OD SPOLOČNOSTI ICEPOWER®
Integrované reproduktory sú v štíhlom tele notebooku umiestnené tak, aby hráčom poskytovali optimálne podanie herného zvuku.

Neviem čo ASUS považuje za optimálne podanie zvuku, ale mne sa zvuk z reproduktorov na NTB nepáčil. Ja som ale veľmi náročný na podanie zvuku. Pred tým ako sa mi dostal do rúk som dostal informácie čo je na ceste, tak som si ho trošku naštudoval a keď som videl na obrázku tie malinké repráky, no nebol som dva krát nadčený. Hrajú presne ako vyzerajú.

Malinké, také nevyrázne… O hĺbkach či basoch sa nedá ani hovoriť a keď som počúval hudbu, nebolo to ono. Viac sa mi už páči zvuk z môjho iPhone 6. Po hodine som si na ten zvuk zvykol a dalo sa to prežiť, ale za moje by som to isto nemenil.

ASUS si to asi uvedomil tiež a preto k tomuto modelu dodal aj príslušenstvo v podobe slúchadiel/headsetu Gaming Headset CERBERUS. Tu už je to zvukom o niečom inom. 

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-headset-1

Veľké neodymium magnety vedia krásne podať basy a hĺbky. Pohodlne sedia na hlave, netlačili ma dokonca ani vtedy, keď som mal na hlave aj okuliare. Po 2h trošku začali ale dalo sa to vydržať. Pohodlie a dobrý zvuk vás dokážu vtiahnuť do deja každej hry. Či už hráte strielačky alebo MMO.

Pri používaní headsetu nie je skoro vôbec počuť hluk z ventilátorov pri hraní.

Ovládanie hlasitosti je na kábly cez koliečko, nezávislé na softverovom nastavení v NTB.

Pripojenie k NTB je cez priloženú redukciu (samec, samec + samica na konci). Redukciu zasuniete do konektoru na slúchadlá a súčasne do konektoru pre mikrofón. Druhý koniec redukcie (samica) použijete len na zasunutie slúchadiel do redukcie.

Volanie cez internet aspoň podľa chalanov na druhej strane bolo “hrozné” ako keby som bol v nejakom kýbli. Bežne volávam cez Curse, ale skúšal som aj skype a bolo to rovnaké. Ja som síce počul krásne ale mňa vraj počuli zle.

Volanie cez mikrofón a repráky na NTB bolo na to lepšie, len notebook sa dosť rozhučí pri náročných hrách. Dá sa to vyriešiť chladiacou podložkou, ktorá hluk výrazne znížila.

Displej

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-displej-titulka

NÁDHERNÝ ŠIROKOUHLÝ PANEL

ROG Strix GL502 je vybavený 15-palcovým panelom so super rýchlou odozvou, ktorá zaručuje 178° pozorovací uhol, teda nedochádza k nijakým skresleniam farieb, ani keď sa pozeráte na monitor z extrémnych uhlov. Full HD alebo 4K UHD? Je to len na vás.

Pri displeji musím len a len súhlasiť s tým čo píše ASUS. Navyše s funkciou NVIDIA G-SYNC a výkonnou grafickou kartou je hranie hier plynulé a je to super zážitok. Verné podanie farieb a perfektné detaily. 

Veľkým plusom aspoň pre mňa je funkcia ASUS Splendid.

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-displej-splendit

 • Normal – bežné zobrazenie
 • Eye Care – znížené vyžarovanie modrej farby, zbožňujem túto funkciu na mojom pracovnom NTB, večer sa mi dobre pracujete, neťahá mi to toľko oči
 • Vivid – zvýrazni detaily, lepší kontrast

Klávesnica

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-klavesnica-titulka

Na hranie mam síce radšej mechanickú klávesnicu, jednú mám aj doma, ale lepšie sa mi píše na membránovej. Zdvih a spracovanie tejto klávesnice mi veľmi sadlo. Dobre sa na nej píše ale aj pri hraní mi vyhovovala. Nerobil som “preklepy” a vždy som trafil tlačidlo, ktoré som potreboval.

Podsvietenie je síce len v jednej a to červenej farbe, dá sa tu ale nastaviť intenzita osvetlenia. Inak sfarbené sú len tlačidlá W, A, S, D. Pri vypnutom podsvietení sú oranžové, pri zapnutom červené.

 

Napájanie

Pribalená bola celkom dosť dlhá nabíjačka. Dĺžku nabíjačky som tento krát nemeral, je ako u väčšiny notebookov. Do NTB sa zasúva z ľavej zadnej strany. Batéria má 4 články Li-ion Prismatic. Pri zapnutom prehliadači dokáže napájať notebook zhruba 3 hodiny. Pri tomto modely som moc netestoval výdrž batérie. Takmer stále bol notebook pripojený do elektriky a snažil som sa ho zaťažovať ako to len šlo.

 

UNBOXING / Rozbaľovanie / Obsah Balenia

Unboxing

 

Benchmark 3DMark

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-3d-mar-titulka

 

Link na test: http://www.3dmark.com/3dm/15786293?

Pri tomto výsledku je vidieť, že notebook a grafická karta je na tom vynikajúco. Herné notebooky majú o cca 1100 bodov menej. 

 

Hry

Udávané FPS sú vždy v poradí najväčšie-najmenšie namerané hodnoty na danom nastavení kvality grafiky.

GTA V

GTA V som síce kúpenú nemal a ani ma nejak moc nelákala, momentálne ma bavia skôr iné žánre a tituly hier. Povedal som si, že kôli tomuto testu si ju zakúpim a dám grafickej karte “do držky”. Bolo to ale aj tým, že zrovna bola na steame akcia GTA V za polovicu. Môj PC pri tejto hre na maximálnej grafike mal problém (GIGABYTE GTX 970 XTREM WINDFORCE 3X 4 GB rozlíšenie 2650×1080 35″). 

Hru som si po zaplatení stiahol/nainštaloval a nastavil všetky detaily na maximum. Očakával som super výsledky ale nie až také. GTA V pre GL502VS nebola žiadny problém. Hra išla perfektne plynule bez jediného seknutia.

asus-gl502vs-156-185-gl502vs-fy079t-gta-v-vytazenie

Ach tie detaily… Na displeji na notebooku nádherné. Ja mám ale taký môj malý problém. Som už tak nejak zvyknutý na môj 35″ monitor, ktorý vie parádne vtiahnuť do deja. Povedal som si, že skúsim tomu NTB ešte viac sťažiť podmienky a napojím naň môjho predatora. Nemal som to robiť, normálne som zabudol na čas pri hraní a vypínal som hru po asi 3 hodinách hrania. 

Priemerné FPS 55 pri teste považujem za viac než slušné. Testoval som to na displeji notebooku 15,6″ pri rozlíšení 2715×1527.

 

Tom Clancy’s The Division

tom-clancys-the-division2016-11-5-11-24-4-titulka

Moja obľúbená hra. Vždy keď mám čas si ju rád zahrám. Po skúsenostiach s GTA V som už rovno hral na mojom monitore 35″.

foto + video

prebieha úprava videií…

Záver / Zhrnutie

Nevýhody ?

Za najväčšiu nevýhodu by som považoval asi prehrievanie notebooku pri hraní, pri náročných hrách je to na môj vkus až moc veľké prehrievanie. Dá sa to našťastie vyriešiť napr. chladiacou podložkou.

Menšiu nevýhodu ale pre niekoho podstatnú, slabší zvuk zo vstavaných reproduktorov, nevýrazné basy.

Absencia mechaniky sa môže považovať za nevýhodu, pre mňa to ale nevýhoda nie je. CD/DVD nepoužívam, všetko sťahujem z internetu a keď tak mám externú, ktorú viem zapojiť cez USB port.

 

Kúpil by som si tento notebook ?

Ja asi nie. Som zástanca stolných PC na hranie a nikde necestujem. Z miestom tiež problém nemám, takže nemusím riešiť kde dám “bednu” a monitor.

 

Pre koho je určený ?

Ak máte problém s miestom, cestujete, prípadne ste študent, ktorý chce nosiť výkonný stroj so sebou a nevadí vám prehrievanie, tak je to vhodná alternatíva pre vás. Výkon grafickej karty a celého NTB naozaj stojí za tie peniaze. Prehrievanie sa dá vyriešiť napr. chladiacou podložkou. V prípade, že nechcete míňať peniaze za podložku, dá sa to vyriešiť aj lacnejšie. Môj brat používa dva balíčky hygienických vreckoviek. Cena ? Pár centov. Efekt je podobný ako pri podložke. Z môjho pohľadu sú tie vreckovky aj prenosnejšie :).