ACER PREDATOR 17 (NH.Q0QEC.002)

acer-predator-original-300x225

Dostal sa mi do rúk nádherný kúsok od firmy ACER, notebook PREDATOR 17 s kódovým označením NH.Q0QEC.002 (G9-791-741U). Číslica 17 v tomto prípade označuje veľkosť monitora, teda 17“. Ide už o druhú generáciu modelu PREDATOR 17 v šasi s označením G9.

Aktuálne odporúčaná cena na testovaný model je: 1809 € s DPH.

Testovaný model nám poskytla firma ISSO s.r.o. Prievidza, autorizovaný predajca ACER, ktorá
prevádzkuje špecializovaný e-shop na PREDATOR sortiment – www.predatorshop.sk, na ktorom nájdete aj testovaný model v akciovej zvýhodnenej cene!

Link na testovaný model:
http://predatorshop.sk/notebooky-acer-predator/notebooky-acer-predator-17/acer-predator-17-NH.Q0QEC.002

Aby sme si v tom urobili na začiatok trošku jasno:

Model, ktorý sme testovali je už z druhej generácie PREDATOR 17 a prináša tieto zmeny:

 • podsvietená klávesnica už prešla vylepšeniami, z pôvodného len červeného podsvietenia celej klávesnice prešla na viac farebné podsvietenie, ktoré je teraz rozdelené na 4-segmenty, z čoho každý segment môže mať svoju farbu
 • vylepšené chladenie, ktoré je viac prepracované, teda tenšie a ľahšie vrtule chladenia
 • grafická karta nVidia GeForce GTX970M má teraz až 6GB DDR5 RAM
 • vylepšená verzia s väčšou RAMkou a SSD diskom
 • 16 GB RAM (DDR4 2×8, 2 sloty voľné)
 • 240GB M.2 SSD disk, spolu s 1000GB 7200ot. klasickým „pevným“ HDD

Technické parametre NTB

 • Displej: 17.3″ Full HD Acer ComfyView IPS / matný
 • Procesor: Intel Core i7-6700HQ (6M Cache, up to 3.50 GHz)
 • Grafická karta: nVidia GeForce GTX970M 6GB DDR5
 • RAM: 16GB DDR4 (2x8GB) + 2 voľné sloty / maximálne 64GB
 • Disky: 256GB NVMe PCIe + 1000GB 7200ot. HDD
 • DVD / BR: DVD-Super Multi DL
 • LAN: Gigabit Ethernet
 • WLAN/Bluetooth: 802.11 ac + BT
 • USB porty: 2x USB3.0, 1x USB3.1 (Thunderbolt)
 • Video out: HDMI, DisplayPort
 • Camera: HD Camera
 • Batéria: 8 článková, 6000 mAh
 • Rozmery: 423 x 321.5 x 39.7 mm
 • Váha: 4.2 kg
 • Šasi: plast + glass fiber
 • Operačný systém: Windows 10

Z parametrov je väčšine skúseným užívateľom PC/hráčom jasné, že sa jedná o nadupanú mašinu, ktorá v sebe ukrýva veľký potenciál.

 

Trošku si jednotlivé komponenty rozpíšeme:

Procesor

Je použitý jeden z najlepších možných procesorov Intel Core i7 6700HQ, ktorý by Vám mal stačiť na všetko čo budete na NTB robiť. Od hrania náročných hier, cez kancelársku robotu a prácu v CAD systémoch, či dokonca v grafických programoch ako je Photoshop a pod.

Lepší by bol napr. Intel Core i7 6820HQ, ktorý sa objavuje častejšie v herných notebookoch na benchmarkoch. Podľa cpuboss tam ale moc veľké rozdiely nie sú. Líši sa hlavne Overclocking. Na mnou testované hry ale bohate postačoval 6700HQ.

Link na porovnanie procesorov:

RAM

Na Photoshop je ideálne mať aj veľa pamäte RAM. Na tomto stroji jej máte viac než dosť. 16GB DDR4 (2x 8GB) je na dnešnú dobu predimenzované minimálne na 2-3 roky dopredu. Hry Vám s RAM-kou moc nepohnú, isto nie tak, že by ste museli utekať do obchodu dokupovať ďalšiu. Na bežné účely mimo hrania hier máte rezervu 10 GB a viac. Keby sa Vám predsa len podarilo niekedy zahltiť túto kapacitu, je tu možnosť rozšíriť NTB až o ďalších 16 GB. Zo 4 slotov, ostali voľné ešte 2 sloty.

Disky

Tu by som s čistým svedomím mohol povedať, že ACER urobil pri modeli PREDATOR 17 II správny krok v pred. 256 GB SSD NVMe PCIe je raketa. Prešlo mi cez ruky už veľa techniky, inštaloval som veľa PC/NTB, áno, aj len z toho počiatočného zapnutia Windows, ktorý si čiastočne doinštalováva užívateľ po kúpe NTB. Inštalácia systému prebehla snáď v okamihu, ani som sa nestihol postaviť od stola, že si pôjdem urobiť kávu.

Použitý SSD ma zaujal na toľko, že si ho predstavíme do detailov:

SAMSUNG SM951 NVMe PCIe M.2 256GB (MZVPV256HDGL-00000)

Na stránke userbenchmark.com som pre Vás našiel test SSD použitého v tomto modeli:

Prikladám ešte aj moje namerané hodnoty s “Parkdale”:

ssd-rychlost

Normálne SSD, napr. od SAMSUNG-u 850 EVO, majú hodnoty nižšie. Na mojom SSD SAMSUNG 850 EVO 500GB mám Write 366 / Read 483 (priemer).

Klasický HDD 1000GB:

hdd-rychlost

Tieto údaje Vás zaujímajú napr. pri štarte systému, ktorý je ozaj rýchly.

Štart systému z vypnutého NTB po nabehnutie Win, za neuveriteľných 14,81 sekúnd. Z toho 10 sekúnd bolo na obrazovke logo PREDATOR, windows od zmiznutia loga nabehol do 5 s. Čiže 10 sekúnd cca nabieha BIOS. Toto je už ale hodnota v  kombinácii SSD, Procesor, RAM.

Pri kľudovom stave sú hodnoty využitia NTB následovné:

 • Procesor: 0-1%
 • RAM: 11%, 1,8GB z 15,9GB
 • DISK: 0-2% (SSD – systém), 0-1% (HDD)

Grafická karta

Základné komponenty máme za sebou a teraz si predstavíme komponent, ktorý je na hernom notebooku asi najdôležitejší. Je ním grafická karta. Na tomto modeli je použitá nVidia GeForce GTX970M 6GB DDR5, nie je to najlepšia grafická karta na svete, ale ani najhoršia. Lepšia by bola GTX980, ale to by musel stáť notebook trošku viac.

Pri väčšine dnešných hier sa nebudete musieť moc krotiť a môžete si ich vychutnávať na vysoké detaily, niektoré tituly aj na maximálne, bez viditeľného trhania.

Teploty karty/NTB sú tiež “normálne”. V kľude okolo 35°C, pri záťaži 70°C (foto nižšie pri hre Division).

predator-teplota-v-klude

Niekomu môže vadiť hluk ventilátorov, pri hraní náročných hier. Je to bohužiaľ daň za výkon, ktorý tento model ponúka. Ja som si pri prvej hre po 10 minútach hrania na ten hluk zvykol. Teplo s notebooku ostal pekne za ním, vychádzalo zadnými vetracími otvormi tak ako by aj malo. Klávesnica a vrchná časť notebooku ostala “chladná”.

acer-predator-chladenie-2 acer-predator-chladenie-1

Zvuk

predator-zvuk-subwoofer

Zo zvuku som ostal tiež milo prekvapený. Pri zapínaní NTB Vás ohúri jeho mohutný zvuk. Logo s pekným efektom zalesknutia, klávesnica preblikne. Kým všetky tieto vnemy spracujete, systém už je dávno nabehnutý. Celé to trvá necelých 15 s.

O výrazný zvuk sa postarali kvalitné reproduktory umiestnené na prednej strane. ACER sa ich nesnažil extra ukrývať, práve naopak. Zapracoval ich do tela ako krásny prvok. Na ľavú a na pravú stranu v červenej farbe.

 

Výrazné hĺbky a basy zasa subwoofer na spodnej strane PREDATORa.

 

Aby som nezabudol. Tento model má samozrejme aj otvor na jack pre klasické slúchadlá a mikrofón. Za zaujímavosť iste stojí spomenúť kvalitu výstupu/vstupu 600 ohm-ov, čo je viac než len bežný štandard.

 

Skúšal som telefonovať cez NTB a bolo to na vysokej úrovni, vôbec som nepotreboval vyberať slúchadlá a zapájať ich. Druhá strana ma počula zreteľne a dokonca nebolo počuť ani vrtule pri volaní a to celkom dosť hučali. Ja som počul tiež dobre, len som si musel znížiť hlasitosť zvukov z hry.

Displej

Čo k nemu dodať. Full HD IPS s rozlíšením 1920×1080 px, s dobrými pozorovacími uhlami. Zospodu a zhora perfektné, zľava a sprava trošku horšie, jemne sa leskli. Pri hraní som si to užíval a nespozoroval som nejaký problém. Predsa len kto sedí z boku pri notebooku ? :).

Posúďte sami podľa tejto fotky:

acer-predator-displej

Matné prevedenie displeja sa osvedčilo hlavne pri hraní cez deň. Menšie odlesky pri veľkom svetle.

Klávesnica

Pri klávesnici neviem kde začať. Cez deň krásna, večer úžasná. Podsvietenie klávesnice snáď ani nemá chybu. Notebook je sám o sebe krásny, aspoň mne sa veľmi páči, mám rád mohutné tvary aké sú použité pri tomto modely. Kto z Vás nikdy netúžil po podsvietenej klávesnici ? Ja som sa na moju prvú podsvietenú klávesnicu nevedel dočkať a nikdy by som už nechcel “bežnú” bez podsvietenia. Myslel som si aká je skvelá a “nadupaná”, až do doby, kým som neuvidel klávesnicu na tomto NTB.

Začal som hrať  asi o 20:00 a skončil až o 4:0 ráno :D. A aj to sa mi ešte nejak moc nechcelo ísť od nej do postele :).

Rozloženie podsvietenia klávesnice na 4 sektory bol dobrý nápad. Výber farieb je plne na Vás. Môžete vyberať z preddefinovaných farieb, prípadne si vybrať z farebnej palety a namiešať si svoju farbu. Najlepšie to zobrazuje asi červenú, tmavo modrú, žltú a zelenú. Ostatné farby sa nemusia úplne podobať tomu čo máte na monitore.

Celá táto sranda sa nastavuje v aplikácií PredatorSense.

predator-klavesnica-nastavenie-farby

predator-klavesnica-1

ACER PREDATOR 17 má dobre rozlíšiteľné aj základné herné tlačidlá “W, A, S, D”.

predator-klavesnica-wasd

Nezabudli ani na “šípky”, do ktorých cez stlačenie FN + príslušná šípka, vložili funkciu na ovládanie hlasitosti (hore/dole) a podsvietenia monitoru (doprava / doľava).

predator-klavesnica-sipky

Pre zaujímavosť ešte pár foto klávesnice večer a cez deň.

PREDATOR obsahuje aj numerickú klávesnicu a 6 bočných tlačidiel na ľavej strane, z ktorých 5 je programovateľných. Jedno tlačidlo na pravej strane od Touch Padu slúži na vypnutie Touch Padu a klávesnice “Windows”. Na prvý pohľad som si povedal, že sa jedná o skener odtlačkov prstov, ale na tento účel teda neslúži. Je to len tlačidlo.

predator-klavesnica-special-key

Bočné tlačidlá si predstavíme podrobnejšie.

predator-klavesnica-6-bocnych

V mojom prípade tlačidlo “P”, horné modré, slúži na prepínanie profilov. Na výber máme len 3 profily, ktorých farba je: červená, modrá, zelená.

Tlačidlá 1 až 5 sú programovateľné a môžete si ich nastaviť do istej miery podľa seba.

Defaultná (pôvodná) skupina – P1:

 

1 – Vždy použiť diskrétnu grafiku

2 – Vypnúť trvalý kláves (klávesy: Shit, Ctrl, Win, Alt)

3 – Ma. rýchlosť ventilátora

4 – Nastavenie režimu multimédií (toto nastavenie upravuje obraz aj zvuk)

5 – Game Bar (použitá funkcia MACRO)

 

Napájanie

Pribalená bola dosť dlhá nabíjačka. Dĺžka nabíjačky je 3,7 m. Do NTB sa zasúva z ľavej zadnej strany. Batéria má 8 článkov a kapacitu 6000 mAh. Pri zapnutom prehliadači dokáže napájať notebook zhruba 4 hodiny. Uvádzaná hodnota podľa výpočtov windows-u je 4 h 51 min pri nabití na 100%.

napajanie-4

 

FROSTCORE

Čo to je ? V skratke povedané. Vyberiete mechaniku a namiesto nej vložíte chladenie od Cooler Master.

 

UNBOXING / Rozbaľovanie / Obsah Balenia

Táto časť zaujíma isto veľa z Vás. Predstavíme si rozbaľovanie a obsah balenia s prvým spustením a nastavením systému.

Unboxing


 

Benchmark 3DMark

predator-3dmark-3-detail

 

http://www.3dmark.com/3dm/15608432

Čo by som asi tak povedal ku grafom a číslam. Nič, preto prikladám link na graf a screany vyššie, posúďte sami.

 

HRY

Udávané FPS sú vždy v poradí najväčšie-najmenšie namerané hodnoty na danom nastavení kvality grafiky.

WoW

wow

Vo väčšine prípadov sa držalo FPS pri vyššej hodnote a k najmenšej kleslo len výnimočne pri veľkej záťaži na chvíľku a hneď sa vrátilo na vyššie čísla.

Nastavenie grafiky hry: 

 • rozlíšenie: 1920×1080 px
 • s addonmi aj bez bolo FPS rovnaké

Nastavenie kvality podľa hry:

Úroveň 10

 • 54-18 FPS Windowed fullscrean, v Dalarane, líšilo sa to podľa počtu ľudí v meste
 • 56-35 FPS, Fullscrean

Úroveň 5 (odporúčané hrou)

 • Fullscrean / Windowed fullscrean, pri úrovni 5 tam už rozdiel nebol
 • 78-50 FPS v Dalarane
 • 195-145 FPS v lokácií: Kalimdor, krajina Q, 5-man Dungy
 • pre porovnanie,… môj PC na tom istom nastavení v tej istej lokácií: 147-134 FPS

Aby ste mi verili screan pri 192 FPS.

wow-192

 

Tom Clancy’s The Division

division-tit

Nastavenie grafiky hry: 

 • rozlíšenie: 1920×1080 px
 • kvalita grafiky: vysoké

Priemerné FPS v hre behalo v hodnotách 64-44 FPS. Za priemer by som určil skôr 52 FPS, ktoré sa držalo skoro stále. Výnimku tvorili ozaj veľké boje, kopa nepriateľov (10+), veľa granátov,… kde bolo skoro stále 48-44 FPS. Na hodnotu 40 FPS a nižšie som sa počas testovania nedostal. Hral som asi hodinu vkuse, vrátane Dark zóny, kde to býva dosť náročné na prežitie a dalo sa to tam krásne prežiť.

Hra síce nesekala, NTB to zvládal ale ja som to nie vždy prežil :).

Pri nastavení kvality grafiky na vysoké, je teda hra krásne hratelná, bez sekania. Predator si akurát zapol ventilátory na plno a bolo to celkom dosť počuť, na čo som si ale po asi 10 min hrania zvykol. Zo zadnej strany išlo cez vetracie otvory teplo krásne von, klávesnica ostala príjemne chladná. Na celom povrchu bola rovnaká teplota, nikde sa nezahrieval.

division-teplota-grafiky

Hra má aj svoj vlastný test FPS:

Fotky/screan z hry:

 

Conter-Strike: Global Offensive

Zaujímavou funkciou je napríklad stremovanie nainštalovaných hier cez STEAM, z jedného PC na druhý.

Ako to funguje?

Na PC1 mám nainštalované napr. CS GO. Na PC2 si ho chcem zahrať, ale nechcem sťahovať XY GB dát a inštalovať si hru. Musíte mať dva PC napojené do jednej siete, mať účet na STEAMe a kompatibilnú hru.

Ja som všetko splnil a tu je zopár foto z toho ako to funguje.

Zaujímavá funkcia ak si robíte doma menšiu zábavu s kamarátmi. Či už sa len chcete pochváliť čo Vám elektronika doma dokáže, alebo chcete pomôcť so zabíjaním pri CS od kamaráta. Hrať môžete na jednom aj na druhom PC naraz,… Skúšal som si len presadať a vždy som prevzal kontrolu z PC, na ktorom som zrovna bol.

Toto je skôr len zaujímavosť, ako test výkonu. Pri tomto sa ani poriadne nerozbehli vetráky.

 

Záver / Zhrnutie

Kúpil by som si tento notebook ? 

Keby nemám doma výkonný herný stolný PC, tak ÁNO kúpil. Po stránke dizajnu sa mi veľmi páči už na prvý pohľad. Sadlo mi aj farebné prevedenie. Notebook ACER PREDATOR 17 ako celok na mňa pôsobí veľmi dobre a drahým dojmom. Použité materiály na povrchu celého notebooku mi pripomínajú na dotyk “gumoplast” ako mali kedysi herné notebook od firmy ASUS. Obraz veľmi dobrý, zvuk na to, že sa jedná o notebook a nie veľké repráky super. Rýchlosť celého systému je rýchla a svižná bez zaseknutia. Klávesnica je jedným slovom: úžasná. Krásna a dobre sa používa.

 

Nevýhody ?

Asi len ten hlučný ventilátor. Dá sa na to zvyknúť a pri herných notebookoch je to normálne. Mal som ich veľa a tento bol celkom tichý. Jeden dosť starý model mi hučal ako stíhačka a neskutočne  sa zahrieval. V škole som si za ním ohrieval kávu :D. Ten môj umrel tak, že zhorel :P.

PREDATOR bol v porovnaní s ním studený.

Pre koho je určený ?

Pre študenta do školy/intrák. Pre niekoho kto nechce mať doma veľký stolný PC a vrážať do herného stroja veľa peňazí. Na denno denné nosenie je dosť ťažký, 4,2 kg je cítiť.

Výdrž batérie ?

Naozaj to niekoho pri hernom notebooku zaujíma ? Mňa isto nie, načo by aj malo. Dnes už ani nehrám hry, kde sa nenapájam na internet. Kde je internet je väčšinou aj nejaká zásuvka. 3,7 m kábel je dostatočne dlhý aby sa našla zásuvka, do ktorej dočiahne. Tam kde nie je zásuvka, by ste mali radšej venovať skutočnému životu :).

Ale pre tých ktorých to zaujíma… 4 hodiny 51 minút je pri nič nerobení, pri hraní podľa výkonu môžete rátať 1-2 hod. V prípade, že Vám doma vypadne prúd stihnete dohrať načatú hru.

 

Nechám na každom, nech zváži a rozhodne sa, či mu výkon tohoto modelu stačí, či sa mu PREDATOR páči.

Napísal som pre a proti. Pokúsil som sa zahrnúť všetko čo ma napadlo, čo by isto pri kúpe zaujímalo mňa a spomenúť to tu.

 

Pri odporúčanej cene 1809€ s DPH by som asi zvažoval či si ho kúpim ako študent. Za špeciálnu cenu akú ma teraz predatorshop.sk, ktorá je aktuálne 1609€ s DPH, je už premýšľanie o niečo ľahšie.

Cena je pre niekoho možno vysoká pre iného malá. Ide o to na aké ceny ste zvyknutý a aký máte rozpočet. Za tie peniaze ale len tak ľahko nič lepšie nezoženiete. Je to monštrum, ktoré za tie peniaze podľa mňa stojí.